ZNAJDŹ NAS NA Facebook

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości bez podatku


Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości bez podatku

Od 1 stycznia 2019 roku weszły nowe przepisy odnośnie sprzedaży nieruchomości, którą otrzymaliśmy w spadku. Wielu spadkobierców mieszkań, domów czy działek nie musi już czekać 5 lat, aby uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Zmienił się bowiem sposób obliczania okresu, po którym można sprzedać nieruchomość bez konieczności płacenia podatku.


Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakich warunkach spadkobierca mógł sprzedać nieruchomość przed 1 stycznia 2019 roku
  • Kiedy trzeba było zapłacić podatek dochodowy
  • Jak możesz uniknąć płacenia podatku, jeśli nawet na nowych zasadach wciąż musisz rozliczyć się z fiskusem
  • Jak zmiany przepisów wpłynęły na możliwość sprzedaży odziedziczonej nieruchomości
  • Jak obliczyć okres, po którym można sprzedać nieruchomość bez płacenia fiskusowi


5 lat czekania dla spadkobiercy

Do czasu zmian w prawie spadkobierca, który otrzymał w spadku nieruchomość (również jej część czy też udział), zawsze musiał liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego, jeśli chciał zbyć swoje prawo własności przed upływem 5 lat.

Okres ten liczony był od końca roku kalendarzowego, w którym spadkobierca nabył prawa majątkowe, czyli od daty śmierci spadkodawcy.


Chcesz sprzedać wcześniej? Musisz zapłacić

Jeśli spadkobiorca chciał sprzedać nieruchomość przed upływem okresu 5 lat musiał zapłacić fiskusowi podatek dochodowy w wysokości 19% od ceny sprzedaży.

Jedynym sposobem na uniknięcie zapłaty podatku, a przecież to kwota w wysokości prawie 1/5 wartości nieruchomości!, była opcja skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.


Nie chcesz płacić? Zainwestuj środki we własne lokum

Ulga mieszkaniowa to deklaracja przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Kwotę tę należało w ciągu 2 lat przeznaczyć na poprawienie własnych warunków mieszkaniowych i udokumentować to przed Urzędem Skarbowym.

Również z dniem 1 stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące tzw. ulgi mieszkaniowej – okres został wydłużony z dwóch do trzech lat, na korzyść wszystkich, którzy mają możliwość z niej skorzystać.


A co zmieniło się na korzyść dla spadkobierców?

Niedawne zmiany przepisów podatkowych znacznie ułatwiły sprzedaż nieruchomości otrzymanych w spadku. Obecnie obowiązujące przepisy mówią, iż okres 5 lat liczy się nie od chwili nabycia nieruchomości przed spadkobiercę, ale od chwili nabycia/wybudowania jej przez spadkodawcę. Zatem jeśli otrzymamy nieruchomość w spadku interesuje nas wyłącznie data nabycia jej przez osobę, po której otrzymaliśmy spadek.


Jak obliczyć okres, po którym można sprzedać nieruchomość i cieszyć się pełną kwotą ceny sprzedaży?

Jak to wygląda w praktyce, najlepiej zobrazować to na przykładach:

Przykład 1

Syn w 2018 roku odziedziczył dom po rodzicach. Rodzice kupili go w 2012 roku. W 2019 roku chce go sprzedać. Ponieważ upłynęło więcej niż 5 lat od momentu, kiedy dom nabyli jego rodzice, może od razu sprzedać go bez konieczności płacenia podatku.

Przykład 2

Wnuczka na początku roku 2019 odziedziczyła mieszkanie po zmarłym dziadku. Dziadek nabył je niedawno, bo w 2017 roku. Jeśli będzie zatem chciała sprzedać odziedziczone mieszkanie będzie musiała poczekać do roku 2023 ze sprzedażą bez podatku, chyba, że ma zamiar skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej.

Przykłady można mnożyć, ale pewne jest, że zmiana przepisów znacznie ułatwiła spadkobiercom sprzedaż wielu odziedziczonych nieruchomości, które zasilają jakże chłonny obecnie rynek wtórny.

Inne wpisy na naszym blogu, które mogą Cię zainteresować:

Podziel się z innymi: