Kupno domu z rynku wtórnego – jak nie wejść na minę
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Kupno domu – sytuacja na rynku wtórnym
- Dom z rynku wtórnego – jak znaleźć:
- Zalety zakupu domu z rynku wtórnego:
- Wady kupna domu z rynku wtórnego:
- Kupując dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę:
- Dom z rynku wtórnego – Co sprawdzam robiąc ocenę techniczną budynku:
- Dlaczego warto wykonać ocenę techniczną przez zakupem domu z rynku wtórnego:
Kupno domu – sytuacja na rynku wtórnym
Kupno domu z rynku wtórnego w naszym kraju nie jest bardzo popularne, a niesłusznie. W Europie tego typu transakcje są bardzo często spotykane i nikogo nie dziwi zmiana domu 2 lub 3 razy w życiu. Często spotykanym modelem jest zakup pierwszego domu na początku kariery zawodowej w momencie kiedy jest zakładana rodzina. Zwykle jest to dom dostosowany do obecnej sytuacji materialnej i bytowej kupujących. Kiedy sytuacja się poprawia, a rodzina powiększa, nierzadko „zamienia się” dom na większy. A kiedy już dzieci dorosną i „pójdą na swoje” dom okazuje się zbyt duży. Wtedy sprzedaje się ten dom i kupuje mniejszy tak, aby był bardziej ekonomiczny w utrzymaniu.
W Polsce funkcjonuje inny model, ponieważ często domy buduje się na całe życie i niejednokrotnie dla wielu pokoleń.
Jednak w ostatnich latach daje się zauważyć zmianę tego trendu. Wszystko wskazuje na to, że z kupnem i sprzedażą domu idziemy w kierunku zachodnim. Często dzieci po osiągnięciu dorosłości postanawiają wyprowadzić się z domu rodzinnego i „pójść na swoje”. Dodatkowo domy budowane w latach 70-tych i 80-tych były przystosowane dla rodzin wielopokoleniowych. Co za tym idzie po takiej wyprowadzce potomstwa, dom ten staje się zwyczajnie zbyt duży na potrzeby pozostających w nim rodziców.
Obecnie na rynku nieruchomości mamy sporo domów na sprzedaż z rynku wtórnego. Część z nich stała się zbyt duża dla swoich właścicieli, ale mają one szansę dostać drugie życie, jeśli ich nowi właściciele dostrzegą ten potencjał i będą wstanie odpowiednia ocenić jego stan techniczny.
Dom z rynku wtórnego – jak znaleźć
Nie jest tajemnicą, że spora część ofert znajduje się na popularnych portalach ogłoszeniowych. Warto też rozejrzeć się po okolicy, czy któryś z domów nie ma wywieszki „na sprzedaż”.
Dobry rozwiązaniem może się okazać wizyta w biurze nieruchomości. Często pośrednik nieruchomości posiada w swoim portfolio dom lub mieszkanie, dla którego oferta jest w przygotowaniu do wystawienia na portale ogłoszeniowe. Może się wówczas okazać, że znajdziesz ciekawą nieruchomość, która jeszcze nie jest ogólnie dostępna. Co za tym idzie jest duża szansa, że zobaczysz nieruchomość zanim zobaczą ją inni. Szukaj również na lokalnych grupach na Facebook'u. Portal ten coraz częściej jest wykorzystywany do wystawiania ogłoszeń różnego rodzaju. Również tych dotyczących nieruchomości.
Zalety zakupu domu z rynku wtórnego
Najważniejszą zaletą zakupu domu z rynku wtórnego jest najczęściej lokalizacja. To, co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu było obrzeżem miast, dzisiaj posiada już pełną infrastrukturę. Kupując dom z rynku wtórnego rzadko zdarza się, żeby nie było dobrej drogi dojazdowej. Często w okolicy znajdziesz też sklepy, przychodnie czy szkoły. Jest to argument niezwykle istotny dla młodych rodzin, które przez najbliższe lata będą odwozić dzieci do przedszkola lub szkoły. Tych zalet trudno szukać wśród nowo-powstających osiedli domków jednorodzinnych.
Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, kupując dom z rynku wtórnego, nie musimy obawiać się pękania ścian czy nierównomiernego osiadania fundamentów. Jeżeli te problemy miały wystąpić to już wystąpiły i będzie można to sprawdzić zamawiając ocenę techniczną sporządzoną przez fachowca. Niestety często zdarza się, że budując lub kupując nowy dom tego typu problemy wychodzą dopiero po kilku latach...
Dodatkowym niezaprzeczalnym atutem może okazać się cena. Nawet jeśli wziąć pod uwagę koszty remontu domu z rynku wtórnego, często okazuje się, że końcowa cena jest niższa niż wybudowanie nowego domu w podobnej lokalizacji.
Wady kupna domu z rynku wtórnego
Wielu klientów, którzy szukają takiego domu, ma obawy co do kosztów remontu. Niestety często te obawy są podyktowane strachem przed nieznanym. Podejmujemy pewne ryzyko kupując taki dom, ale teoretycznie nie większe niż ryzyko dotyczące kupienia, czy też wybudowania nowego domu. Nierzadko należy liczyć się z tym, że po zakupie takiego domu trzeba zarezerwować odpowiednią ilość czasu na remont i dostosowanie go do własnych potrzeb. Jednak nie zawsze tak musi być. Można kupić dom z rynku wtórnego, który przeszedł już swoją modernizację i świetnie nadaje się do zamieszkania. A nowy właściciel będzie musiał tylko pomalować ściany na swój ulubiony kolor. Warto jednak zabezpieczyć swoje interesy i nie polegać tylko na powierzchownej ocenie domu i tylko zasięgnąć porady profesjonalisty, który fachowym okiem oceni stan techniczny budynku.
Kupując dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę
Kupując dom z rynku wtórnego należy zwrócić uwagę na stan techniczny budynku. Nie jest to łatwa sprawa jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy technicznej. Niemiłe niespodzianki mogą znaleźć się w wielu miejscach. Dobrze jest w tym celu zatrudnić fachowca który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tego typu ocenie. Dla M4 Ekspert Nieruchomości pracuje mgr inż. Łukasz Radziszewski, który jest doświadczonym inżynierem budownictwa z uprawnieniami budowlanymi do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Przez wiele lat kierował dużymi inwestycjami budowlanymi, gdzie zdobywał swoje doświadczenie. Kupując dom z rynku wtórnego warto tę decyzję podjąć świadomie. Zgłoś się do nas, a my wykonamy dla Ciebie ocenę stanu technicznego Twojego upatrzonego budynku.
Dom z rynku wtórnego – Co sprawdzamy robiąc ocenę techniczną budynku
Oceniając budynek sprawdzamy stan faktyczny z projektem budowlanym (jeśli taki istnieje). Dość często się zdarza, że podczas wykonywania prac budowlanych doszło do znaczących zmian, niezgodnych z projektem, co może mieć wpływ na funkcjonowanie budynku.
Następnie przystępujemy do oceny zewnętrznej części budynku z uwzględnieniem dachu, orynnowania, tynków zewnętrznych oraz stanu ścian. Ważna jest również ocena kominów, ponieważ często to one pierwsze wymagają naprawy i są miejscem nieszczelności pokrycia dachowego. Ważne jest, aby sprawdzić stan fundamentów, czy nie są spękane i czy nie ma widocznych śladów degradacji spowodowanej wodami gruntowymi.
Podobnie sytuacja ma się przy sprawdzaniu wewnętrznej części budynku. Należy sprawdzić, czy nie ma spękań, szczególnie w obrębie części nośnych budynku. Zawsze sprawdzamy też stropy czy nie wstępują trudne do zamaskowania zarysowania. Istotnym elementem takiej oceny technicznej jest sprawdzenie więźby dachowej oraz poszycia dachowego od jego wewnętrznej strony. Kilkunasto- lub kilkudziesięcio-letnia więźba dachowa, która nie została odpowiednio zabezpieczona, może być poważnie biologicznie skorodowana przez szkodniki. W takim przypadku należy liczyć się przy następnym remoncie dachu z częściową wymianą więźby dachowej, co możne znacznie podnieść koszty remontu dachu.
Sprawdzenie ścian wewnętrznych uwzględnia ocenę techniczną ścian w piwnicy, bo to tam najlepiej widać czy dokonano należytej staranności przy wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej. Naprawa takiej izolacji, również może być dużym wydatkiem, ponieważ często wiąże się to z odkrywaniem fundamentów i ponownym wykonaniem takiej izolacji.
Wiemy, jak istotne dla naszych klientów są koszty utrzymania domu, zatem wykonując ocenę techniczną domu sprawdzamy również budynki pod kątem fizyki budowli. Najważniejszą częścią sprawdzenia jest ocena działania wentylacji. Drugim istotnym elementem jest sprawdzenie, czy nie ma niepotrzebnych ubytków ciepła w miejscach, gdzie nieprawidłowo wykonano izolację termiczną. Takich rzeczy niestety nie da się zobaczyć gołym okiem i niezbędne okazują się specjalistyczne urządzenia pomiarowe, które oprócz miejsc, gdzie ucieka ciepło, wskażą również miejsca zagrożone powstawaniem pleśni.
Dlaczego warto wykonać ocenę techniczną przez zakupem domu z rynku wtórnego?
Zakup domu, czy to nowego czy z rynku wtórnego, często jest życiową decyzją, która angażuje środki całego życia. Kupując samochód też często oddajemy go do zaufanego mechanika, żeby sprawdził auto przed zakupem, czy nie ma wad ukrytych. Nie inaczej powinniśmy postępować w przypadku zakupu domu. W końcu będzie to miejsce, gdzie spędzimy dużą część naszego życia, a wady ukryte takiej nieruchomości mogą nas wiele kosztować. Nerwy spowodowane pojawiającymi się usterkami w zakupionym już domu z rynku wtórnego potrafią skutecznie ograniczyć radość z nowego miejsca zamieszkania. A w przypadku domów z rynku wtórego nie możemy zwrócić się do dewelopera, żeby naprawił szkody w ramach gwarancji.
Nawet jeśli znalazłeś lub znalazłaś swój wymarzony dom, warto wykonać jego ocenę techniczną. Nawet jeśli nie będziesz chciał lub chciała z niego rezygnować świadomość jego wad może pozwolić na skuteczną negocjację ceny tak, aby móc za zaoszczędzone na negocjacjach pieniądze dokonać naprawy usterek, lub świadomie oszacować koszty remontu.