Aktualności

Wynajem mieszkania uchodźcom - zmiany w prawie


 

Jeśli wynajmujesz lub planujesz wynająć lokal mieszkalny uchodźcom z Ukrainy pamiętaj, że 12 marca 2022 r. weszła w życie Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (link do treści Ustawy). Zawiera ona bardzo istotne zapisy które z założenia mają usprawnić i zabezpieczyć cały proces udostępniania mieszkań w tym trudnym czasie.
Sprawdź najważniejsze jej założenia, na które powinieneś/aś zwrócić uwagę.

więcej

Obrót ziemią rolną - jakie są ograniczenia


 

Chcesz kupić działkę, która póki co wygląda jak kawałek pola, które sprzedaje rolnik.
Czy wiesz, jakie są obecnie ograniczenia w obrocie ziemią rolną?
Czy możesz kupić dowolną powierzchnię działki?
Na te i wiele innych pytań związanych z obrotem ziemią rolną znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.
 

więcej

Renta planistyczna - czyli ile jeszcze zapłacisz za swoją działkę już po jej sprzedaży


Pewnie myślisz, ale jak to? Mam jeszcze coś płacić za moją działkę już po jej sprzedaży? Ile? Komu? I dlaczego? Nikt nie lubi takich niespodzianek, ale w szczególnych przypadkach taka opłata jest niestety konieczna. Dziś opowiemy czym jest renta/opłata planistyczną i kogo dotyczy. Zatem jeśli jesteś posiadaczem gruntów i mierzysz się z zamiarem zbycia, ta wiedza może pomóc Ci uniknąć niemiłych niespodzianek.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Czym jest ta STRASZNA RENTA PLANISTYCZNA?
  • Co się musi wydarzyć, aby nastąpiła konieczność zapłacenia opłaty planistycznej?
  • Kto ma obowiązek zapłaty opłaty planistycznej?
  • Ile wynosi opłata planistyczna?
  • A co jeśli wartość nieruchomości spadnie, po uchwaleniu MPZP?
więcej

Odrolnienie gruntów rolnych

Kupiłeś, kupiłaś działkę wydzieloną z pola, które wcześniej uprawiał rolnik? Chcesz na niej wybudować dom? Podział jest zakończony, ale nie oznacza to, że grunty te są wyłączone z produkcji rolnej. Jeśli tak faktycznie jest - musisz liczyć się z dodatkową biurokracją i opłatami. Proces ten jest opisany na rządowej stronie biznes.gov.pl, a ja postaramy się przybliżyć Ci co musisz zrobić, aby odrolnić grunt i ile będzie Cię to kosztowało.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak określane jest przeznaczenie gruntów?
  • Czym jest wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej?
  • Jakie grunty wymagają decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji rolnej?
  • Czy można uzyskać zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolnej gruntów klas I-III?
  • Kiedy nie potrzebujesz decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej?
  • Jakie są koszty wyłączenia z produkcji rolniczej?
  • Opłaty za przekształcenie - czy zawsze?
więcej

Budowa domu bez pozwolenia - według Polskiego Ładu


Zapewne słyszałeś/słyszałaś już o Polskim Ładzie. Jeśli tak, to z pewnością wiesz, że zawiera coś na temat budowy domów bez pozwolenia. Mamy dla Ciebie dwie dobre wiadomości.
Pierwsza to taka, że projekt ustawy o zmianie Prawa budowlanego, pozwalający na budowę domu bez pozwolenia, został właśnie złożony w Sejmie.
Druga dobra wiadomość to taka, że sprawdziliśmy dla Ciebie tę ustawę i w tym artykule przedstawimy Ci jej najważniejsze punkty.

Czego dowiesz się z tego artykułu?
  • Jakie zmiany do prawa budowlanego wprowadza projekt POLSKIEGO ŁADU
  • Jak duży dom możesz wybudować bez pozwolenia
  • Jakie cechy powinien mieć budynek budowany bez pozwolenia
  • Jakie są wymagania wobec działki budowlanej dla tych budynków
  • Jakie będą Twoje obowiązki jako inwestora
więcej

Kiedy przysługuje ulga mieszkaniowa


Cykl #JasnaStronaNieruchomości

Trochę o podatkach w nieruchomościach:
Kiedy można sprzedać nieruchomość nie płacąc podatku i kiedy przysługuje ulga mieszkaniowa?
 
więcej

Minimalne wymiary działki budowlanej czyli jak zbudować dom zgodnie z prawem


 

Wiele osób, które kupiło już działkę, poszukuje odpowiedzi na pytania, co można wybudować na działce o określonych wymiarach lub czy można wybudować budynek w granicy działki. Zastanawiają się, czy mogą wybudować w granicy działki garaż lub czy potrzebują specjalnej zgody sąsiada co do położenia budynku na własnej działce. Odpowiedzi na nie znajdują się w różnych aktach prawnych, a my dziś zebraliśmy dla Was tę wiedzę w formie małej pigułki.

więcej

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym



Większości osób, które kupiły własne mieszkanie czy dom na kredyt, wydaje się, że muszą w niej mieszkać przez całe życie. Zobowiązanie do spłaty rat kredytowych przez 25-30 lat skutecznie wiąże nas z nieruchomością. Co się jednak dzieje w sytuacji, kiedy nasze własne M z jakiegoś powodu jest dla nas niewystarczające? Co, jeśli potrzebujemy większej ilości pokoi, bądź jeśli dostaliśmy pracę w innym mieście i wraz z całą rodziną planujemy przeprowadzkę? Co wtedy stanie się z naszym mieszkaniem? Czy możemy je sprzedać?
więcej

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości - wszystko co musisz o niej wiedzieć



Zakup nieruchomości to jeden z najważniejszych zakupów w życiu. Nie ma znaczenia czy dotyczy działki, mieszkania czy domu. Ze względu na swój charakter często jest procesem długotrwałym – wymaga czasu niezbędnego na uzyskanie finansowania czy przygotowanie dokumentacji. Aby mieć pewność, że rezerwujesz nieruchomość na ten czas, warto zawrzeć umowę przedwstępną. Zagwarantuje ona, że sprzedający czekając nie znajdzie lepszego kupca.
więcej

Sprzedaż bezpośrednia nieruchomości – bez dodatkowych kosztów, bez czekania, bez ryzyka


Sprzedaż bezpośrednia – bez dodatkowych kosztów, bez czekania, bez ryzyka. Przedstawiamy Ci lepszą, bezpieczniejszą alternatywę sprzedaży nieruchomości.
więcej

Jak sprzedać nieruchomość - 25 kroków bezpiecznej sprzedaży

Jak sprzedać nieruchomość? I jak zrobić to w bezpieczny sposób? Przedstawiamy Ci listę 25 punktów – kroków, które będziesz musiał/a wykonać by sprzedać swoją nieruchomość. Sprzedaż mieszkania, domu czy działki - niezależnie od rodzaju nieruchomości kroki są zwykle te same. Dlatego naprawdę warto je znać, zanim zabierzesz się do tego procesu.

Mamy nadzieję, że będzie to dla Ciebie pomocne narzędzie, które pokaże Ci na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, o czym nie możesz zapomnieć i na co musisz się przygotować, by osiągnąć swój cel - bezpieczną sprzedaż nieruchomości.

więcej

Wszystko, o co powinieneś zapytać przed rozpoczęciem budowy domu - Architekt odpowiada


Wiele osób podejmując decyzję o budowie własnego domu nie wie tak naprawdę od czego zacząć. Pojawiają się pytania jak wybrać działkę budowlaną, czy kupić gotowy projekt czy dopasować go indywidualnie, jak wybrać dobrego architekta i w jaki sposób może on nam pomóc w całym procesie? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania, a dodatkowo przedstawiamy wszystkie kroki od zakupu działki do pozwolenia na budowę.

więcej

Mieszkanie czy dom – poznaj ich zalety i wady zanim zdecydujesz


Chyba najczęstszym wyborem, przed którym stają osoby decydujące się na zakup własnej nieruchomości, jest wybór: MIESZKANIE czy DOM? Aby podjąć dobrą decyzję najlepiej jest poznać i dobrze przemyśleć, jakie są wady i zalety mieszkania oraz domu jednorodzinnego.
więcej

Rękojmia za wady nieruchomości - czyli to, o czym sprzedający chciałby, żebyś nie wiedział


Jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania lub domu, ale odkryłeś wadę ukrytą, o której nie miałeś pojęcia? Możesz skorzystać z prawa rękojmi za wady fizyczne nieruchomości. Wówczas to sprzedający musi wziąć odpowiedzialność za wady które odkryłeś już po zakupie. Czym jest rękojmia, jakich wad dotyczy, czy można się jej zrzec? Na te, i wiele innych pytań, zaraz odpowiemy.
więcej

Prawo budowlane 2020 - najważniejsze zmiany, które musisz znać zanim zaczniesz budowę domu

Koniec z biurokracją, nadinterpretacją niektórych przepisów, długimi czasami oczekiwania na decyzje. Już w pierwszej połowie 2020 roku zostaną wprowadzone zmiany wynikające z najnowszej nowelizacji przepisów Prawa budowlanego.

Projekt zmian w obecnym brzmieniu powstał z myślą o usprawnieniu procesu inwestycyjno-budowlanego poprzez ograniczenie biurokracji czy ujednolicenie interpretacji niejasnych przepisów. Ponadto zmiany w zakresie legalizacji niektórych samowoli budowlanych, zaostrzenie przepisów pożarowych oraz promowanie podłączenia do miejskich sieci ciepłowniczych to kilka z najważniejszych zmian, które wkrótce będą obowiązywały.

 

więcej

Sprzedaż nieruchomości na odległość - to możliwe!


Praca zdalna, zdalna sprzedaż, zdalne konsultacje, zdalne lekcje, zdalne zakupy. Z konieczności bardzo modne stało się pracowanie i świadczenie usług zdalnie. Ale czy można sprzedać zdalnie mieszkanie, dom lub działkę budowlaną? Czy jest możliwe przygotowanie dokumentów do sprzedaży nieruchomości nie będąc na miejscu? A co, jeśli mieszkasz w innym mieście? Albo jeszcze gorzej w innym kraju. Jak sobie z tym poradzić?

Okazuje się, że można. Od rozpoczęcia naszej działalności 47% naszych klientów obsłużyliśmy zdalnie. W naszym portfolio mamy już sprzedaż mieszkań, działek budowlanych, a nawet domów w sposób zdalny.

więcej

Sprzedaż nieruchomości - Protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy jest gwarancją Twojego spokoju

Sprzedajesz lub kupujesz nieruchomość? Masz już zaplanowany termin spotkania u notariusza. Zastanawiasz się na pewno o czym jeszcze musisz pamiętać, żeby móc się zabezpieczyć na wypadek możliwych nieporozumień? Przy przekazaniu nieruchomości koniecznie spisz protokół zdawczo-odbiorczy! Zobacz, co gwarantuje Ci ten dokument.

więcej

Służebność w księdze wieczystej

Dlaczego kupując nieruchomość boimy się zobaczyć słowo "służebność" w księdze wieczystej?

Ponieważ służebność ogranicza prawo własności nieruchomości. Nie zawsze jednak jest to tak straszne, jak nam się wydaje. Jakie są rodzaje służebności, jakie ograniczenia nakładają, jak można się ich pozbyć oraz dlaczego często nie da się ich uniknąć?
 
więcej

Sprzedaż nieruchomości przed zimą – dlaczego warto o tym pomyśleć już latem?

Jak pora roku wpływa na sprzedaż nieruchomości i decyzję zakupową poszukujących.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Dlaczego teraz jest najlepszy czas na decyzję o sprzedaży
  2. Jaki wpływ na sprzedaż nieruchomości ma pora roku
  3. Jakie argumenty przemawiają za sprzedażą przed zimą
  4. Jakie wątpliwości mają kupujący w okresie zimowym
więcej

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości bez podatku

Od 1 stycznia 2019 roku weszły nowe przepisy odnośnie sprzedaży nieruchomości, którą otrzymaliśmy w spadku.

Wielu spadkobierców mieszkań, domów czy działek nie musi już czekać 5 lat, aby uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Zmienił się bowiem sposób obliczania okresu, po którym można sprzedać nieruchomość bez konieczności płacenia podatku.
więcej

Sprzedaż nieruchomości – czy sprzedający zawsze wie co sprzedaje?

Sprzedaż nieruchomości – Historie przez życie pisane często wydają się być wręcz nieprawdopodobne, a jednak naprawdę miały miejsce. W cyklu „Z życia Pośrednika”chcemy przybliżyć Wam historie, z jakimi mamy styczność na co dzień. Trochę ku przestrodze, trochę dla informacji. Chcemy tym samym pokazać Wam, jakie niespodzianki mogą czyhać na Was na rynku nieruchomości. Przeczytajcie sami.

więcej

Ziemia rolna nie tylko dla rolnika


Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują zakup gruntów rolnych o powierzchni do 1 ha!

W piątek Sejm przegłosował nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Nowe przepisy pozwolą na zakup do 1 hektara ziemi, zarówno na wsi czy w obrębie miast, osobie nie będącej rolnikiem. Do tej pory nierolnik mógł nabyć jedynie 0,3 ha gruntu.

więcej

Ocena techniczna domu z rynku wtórnego – jak bezpiecznie kupić dom

Kupno domu z rynku wtórnego – jak nie wejść na minę

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Kupno domu – sytuacja na rynku wtórnym
  • Dom z rynku wtórnego – jak znaleźć:
  • Zalety zakupu domu z rynku wtórnego:
  • Wady kupna domu z rynku wtórnego:
  • Kupując dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę:
  • Dom z rynku wtórnego – Co sprawdzam robiąc ocenę techniczną budynku:​
  • Dlaczego warto wykonać ocenę techniczną przez zakupem domu z rynku wtórnego:
więcej

Sprzedaż mieszkania – czyli jak uzyskać najlepszą cenę


Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania? Jest bardzo prawdopodobne, że głównym czynnikiem decydującym komu sprzedasz swoje mieszkanie lub dom jest cena. Zdarzają się przypadki szczególne, kiedy cena jest drugorzędna, ale w przytłaczającej części to ona jest najważniejsza. Sprzedajesz swoje mieszkanie ponieważ planujesz się przeprowadzić. Może do większego mieszkania, a może budujesz dom? Najprawdopodobniej kwota ze sprzedaży starej nieruchomości zasili kupno nowej, zatem cena ma duże znaczenie. Czy nie chciałbyś lub chciałabyś uzyskać jak najlepszej oferty?

więcej

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – wszystko, co trzeba wiedzieć

Sprzedaż mieszkania potrwa nawet 4 miesiące. Wszystko przez nowe przepisy.

Czego się dowiesz w tym wpisie?

  • jak wygląda procedura sprzedaży nieruchomości, która znajdowała się na gruncie w użytkowaniu wieczystym,
  • w jaki sposób sprawdzić, czy dotyczy to Twojego mieszkania lub domu,
  • jak wygląda proces otrzymania niezbędnego zaświadczenia,
  • jak długo musisz czekać na podpisanie aktu notarialnego,
  • kto będzie musiał zapłacić opłatę przekształceniową,
  • jak wygląda aktualna procedura w Ostrowie Wielkopolskim i Lubsku.
więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów. Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Korzystanie z tej strony bez zmian ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

rozumiem