« Powrót do aktualności

Jak sprzedać nieruchomość - 25 kroków bezpiecznej sprzedaży

Jak sprzedać nieruchomość - 25 kroków bezpiecznej sprzedaży

Jak sprzedać nieruchomość? I jak zrobić to w bezpieczny sposób? Przedstawiamy Ci listę 25 punktów – kroków, które będziesz musiał/a wykonać by sprzedać swoją nieruchomość. Sprzedaż mieszkania, domu czy działki - niezależnie od rodzaju nieruchomości kroki są zwykle te same. Dlatego naprawdę warto je znać, zanim zabierzesz się do tego procesu.

Mamy nadzieję, że będzie to dla Ciebie pomocne narzędzie, które pokaże Ci na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, o czym nie możesz zapomnieć i na co musisz się przygotować, by osiągnąć swój cel - bezpieczną sprzedaż nieruchomości.

Powodzenia!
 

Ustal cenę ofertową – cena jest bardzo istotna!

KROK 1
Zawyżona wartość może skutecznie zniechęcić kupujących do sprawdzenia szczegółów oferty i jej wszystkich zalet. Natomiast zbyt niska cena może spowodować, że potencjalny kupujący będzie podejrzewał, że dana nieruchomość posiada jakieś wady. Można posiłkować się cenami ofertowymi na popularnych portalach nieruchomości, jednak trzeba mieć świadomość, że ceny ofertowe rzadko pokrywają się z cenami transakcyjnymi.

KROK 2
Istnieją serwisy internetowe, które odpłatnie udzielą informacji na temat cen transakcyjnych w większych miastach, ale mogą mieć kłopot z udzieleniem wiarygodnej informacji dotyczącej transakcji w mniejszych miejscowościach. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być konsultacja z lokalnym biurem nieruchomości, które powinno posiadać zestawienie cen transakcyjnych w swoim mieście. Dobre biuro nieruchomości powinno pomóc w ustaleniu ceny ofertowej tak, aby cena była korzystna dla sprzedającego i atrakcyjna dla kupującego.

Skompletuj dokumentację – nie daj się zaskoczyć!


KROK 3
W zależności od rodzaju nieruchomości i Twojej indywidualnej sytuacji zestaw dokumentów może się nieco różnić. Jednak musisz pamiętać, by przygotować ją już wcześniej dzięki temu możesz uniknąć niespodziewanych komplikacji, które mogą wydłużyć czas oczekiwania na finalizację transakcji.

KROK 4
Przygotuj dokumenty poświadczające Twoje prawo własności – będzie to akt notarialny sprzedaży lub inna podstawa nabycia tj. spadek, darowizna.

KROK 5
W przypadku braku aktu notarialnego musisz posiadać numer księgi wieczystej całej nieruchomości – działki i części wspólnych budynku. Najlepiej byłoby mieć odpis księgi wieczystej lub notatkę KW lub nr KW na oficjalnym druku.

KROK 6
Jeśli Twoje mieszkanie jest spółdzielcze uzyskaj zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym Ci prawie do lokalu, które tym samym stanowić będzie Twoje upoważnienie do zbycia. Ważne jest również, aby posiadać oświadczenie o liczbie zameldowanych osób. Nikt nie będzie chciał kupić nieruchomości, jeśli nie będzie miał pewności, że nie będzie miał niechcianych lokatorów.

KROK 7
Jeśli Twoje mieszkanie przynależy do Wspólnoty Mieszkaniowej uzyskaj zaświadczenie ze wspólnoty o uregulowaniu zobowiązań finansowych. Dodatkowym atutem będzie informacja o uchwałach i kalendarium inwestycji na częściach wspólnych, głównie w zakresie przewidzianych remontów. Kupujący często chcą wiedzieć jak będzie rysowała się przyszłość budynku, w którym mają szansę zamieszkać.

KROK 8
Dla lokali i domów oddanych do użytku po 2009 roku należy posiadać aktualny certyfikat energetyczny. Jeśli Twój certyfikat wkrótce wygasa postaraj się o nowy.

KROK 9
W przypadku nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny uzyskaj zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o uregulowaniu należnego podatku od spadków i darowizn.

KROK 10
Jeśli w danej nieruchomości prowadzona była działalność gospodarcza powinieneś posiadać aktualne zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego o braku zaległości.

KROK 11
Jeśli chcesz sprzedać dom lub działkę zatroszcz się o wypis z ewidencji gruntów i wyrys z mapy zasadniczej oraz inne wymagane zaświadczenia (m.in. dotyczące MPZP, rewitalizacji czy "lasów"). W przypadku niedokończonej budowy domu – musisz posiadać pozwolenie na budowę oraz wszelkie dokumenty budowy, w tym dziennik budowy z oświadczeniem inspektora nadzoru, że budowa była prowadzona zgodnie z dokumentacją i sztuką budowlaną.

Przemyśl jak chcesz by wyglądała Twoja oferta i gdzie ją promować – pamiętaj, że często wiąże się to z dodatkowymi kosztami!


KROK 12
Zastanów gdzie chcesz promować swoją nieruchomość - opcji jest wiele. Istnieją portale specjalizujące się w ogłoszeniach nieruchomości, możesz wywiesić ogłoszenie na swojej nieruchomości „sprzedam”, można również umieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie.

KROK 13
Z miejscem planowanej promocji wiąże się również sposób w jaki sposób nieruchomość powinna zostać przygotowana. Umieszczenie oferty sprzedaży na jednym z popularnych portali internetowych jest stosunkowo proste, natomiast dość trudno jest się wyróżnić wśród setek innych ofert. Tutaj dość istotne jest aby opis i zdjęcia były wyjątkowe.

KROK 14
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży rozpocznij przede wszystkim od uporządkowania i usunięcia niepotrzebnych rzeczy.

KROK 15
Poświęć sporo czasu na zrobienie zdjęć tak, aby atrakcyjnie prezentowały Twoją nieruchomość. Pamiętaj, ogłoszeń podobnych do Twojego są dziesiątki i to między innymi od wyjątkowych zdjęć zależy czy będzie zainteresowanie Twoją nieruchomością.

KROK 16
Opis też nie powinien być przypadkowy, oprócz faktów dotyczących mieszkania czy domu, musi „chcieć się czytać”. Postaw się w roli kupującego który właśnie przegląda 18 ofertę mieszkania 2 pokojowego w bloku w przeciągu ostatniej godziny. Po pewnym czasie przeglądanie ofert staje się naprawdę nudnym zajęciem. Musisz wzbudzić w nim zainteresowanie!

Zaprezentuj swoją nieruchomość jak najlepiej!


KROK 17
Wydawać by się mogło, że już jest z górki, teraz wystarczy odbierać telefony i otwierać drzwi. Przygotuj się, że telefony będą dzwoniły w różnych porach. Zgodnie z naszymi doświadczeniami jest to od godziny 4:30 (poranne sms-y) do godziny 23:15. Musisz również być przygotowana/y, że ktoś dzwoni w trakcie Twojej pracy i szef nie będzie patrzył przychylnym wzrokiem na prywatne rozmowy.

KROK 18
Prezentacja nieruchomości jest często sporym wydarzeniem, ponieważ już wydaje się, że jest zainteresowany klient i tylko kwestią formalną jest żeby złożył ofertę kupna. Czasami tak bywa, jednak często trzeba zaprezentować nieruchomość kilku lub nawet kilkunastu osobom. Uzbroi się więc w cierpliwość i zadbaj, by zaplanować czas na prezentacje w swoim osobistym kalendarzu wolnego czasu.

KROK 19
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, nigdy nie wiadomo w jakim celu przyszła osoba „oglądająca” Twoją nieruchomość. Zawsze proś o wylegitymowanie się danej osoby.

Negocjacje – trzymaj nerwy na wodzy!


KROK 20
Kupujący chce się spotkać i złożyć ofertę! Hurra! Zaraz będzie po wszystkim. Siadacie przy stole. Nagle pada cena o 20% mniejsza od tej, którą ustaliłeś/aś jako oczekiwaną cenę transakcyjną. I co teraz? Masz poczucie straconego czasu i bezsensowności spotkania. Trzymaj nerwy na wodzy. Jeszcze długa droga do zamknięcia transakcji i to od tego jak będziesz negocjować i jakie masz w tym doświadczenie będzie zależała ostateczna cena. Tutaj doświadczenie gra kluczową rolę, pamiętaj o cenie jak została założona jako minimalna cena sprzedaży na jaką jesteś w stanie się zgodzić. Jak się uda dojść do porozumienia z kupującym to gratuluję, jesteś o krok bliżej. Jeśli jednak tego porozumienia nie ma musisz wrócić do punktu 17, i zacząć od tego miejsca od nowa.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, by mieć gwarancję bezpieczeństwa transakcji!


KROK 21
Już prawie koniec – Doszliście do porozumienia w sprawie ceny. Jeśli będzie to szczęśliwy traf i kupujący nie musi posiłkować się kredytem to można powiedzieć, że następnym krokiem jest wizyta u notariusza. Jeśli rzetelnie wykonane zostały poprzednie kroki, to wszystkie dokumenty powinny być już zebrane i należy wyznaczyć termin u notariusza.

KROK 22
Jak życie pokazuje, w przeważającej liczbie przypadków kupujący posiłkuje się kredytem i należy przygotować dodatkowe dokumenty wymagane przez bank. Najprawdopodobniej nie obędzie się również bez umowy przedwstępnej. Pamiętaj aby taką umowę przygotował profesjonalista, bo tylko taka umowa zabezpieczy Twoje interesy. Nie ufaj umowom ściągniętym z internetu. Nigdy nie wiesz kto je przygotowywał!

Już koniec? - jeszcze nie. Jeszcze kilka ważnych punktów!


KROK 23
Jeszcze należy przekazać nieruchomość nowemu nabywcy. Jest to często zapominany punkt, który może mieć nieprzyjemne konsekwencje w postaci płacenia rachunków za nowego właściciela. Pamiętaj, aby przygotować szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zapisane zostanie w jakim stanie i z jakim wyposażeniem przekazana zostaje nieruchomość. Nie zapomnij o wpisaniu stanów liczników na dzień przekazania nieruchomości.
Mamy dla Ciebie jeszcze jedno ułatwienie - na naszej stronie możesz pobrać wzór protokołu zdawczo-odbiorczego >>> KLIK <<<

KROK 24
Zatroszcz się o wypowiedzenie umów lub przygotowanie cesji z dostawcami energii, gazu, wody, TV, internetu, telefonu, śmieci itp.

Uff już koniec – sprzedane i zapomniane!


KROK 25
Jeszcze jedno. Jeśli nie chcesz odbierać telefonów przez następne tygodnie od zainteresowanych kupnem osób przypomnij sobie, gdzie umieszczone zostały ogłoszenia i zadbaj o to by je usunąć.

 

Jak widzisz jest trochę czynności, które należy wykonać w związku ze sprzedażą nieruchomości.
Zwróć uwagę, że na liście znajduje się kilka kluczowych punktów, które mogą zaważyć o całej transakcji.
Miej pewność, że Twoja dokumentacja jest bez zarzutu, a Ty sam/a jesteś przygotowany/a do negocjacji, które mają nastąpić. Są to najbardziej stresujące elementy przygotowania do sprzedaży, które rzutują na całość.
Pamiętaj też, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż nigdy nie wiesz kogo wpuszczasz do domu.
Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu na wszystkie etapy, uzyskanie niektórych zaświadczeń wymaga wielu wizyt w urzędach.

Możesz wszystkie te czynności wykonać samemu.
Są Ci, którym się to udaje.
Rzekomo są nawet tacy, którym się to udało bez zbędnego stresu i dodatkowych niespodzianek.
Ale możesz zaoszczędzić sobie sporo czasu, a przede wszystkim stresu i zlecić to profesjonalistom, którzy mają w tym doświadczenie i wykonają za Ciebie większość z tych kroków, a w pozostałych będą tuż obok służąc własnym doświadczeniem i wsparciem.

Czego możesz się spodziewać wybierając M4 Ekspert Nieruchomości?

  • Gwarantujemy Ci, że będziemy w pełni zaangażowani w sprzedaż Twojej nieruchomości.
  • Gwarantujemy, że będziemy dbać przede wszystkim o Twoje interesy i Twój zysk.
  • Gwarantujemy, że nasze oferty będą wyróżniały się swoją jakością na tle innych.
  • Gwarantujemy, że będziemy dbali o bezpieczeństwo Twojej transakcji.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, chętnie odpowiemy na nie.
Zadzwoń lub napisz do nas:

787-066-906
787-066-908

biuro@m4ekspert.pl

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów. Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Korzystanie z tej strony bez zmian ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

rozumiem