Protokół zdawczo-odbiorczy jest gwarancją Twojego spokoju
Sprzedajesz lub kupujesz nieruchomość? Masz już zaplanowany termin spotkania u notariusza. Zastanawiasz się na pewno o czym jeszcze musisz pamiętać, żeby móc się zabezpieczyć na wypadek możliwych nieporozumień? Przy przekazaniu nieruchomości koniecznie spisz protokół zdawczo-odbiorczy! Zobacz, co gwarantuje Ci ten dokument.
Czego dowiesz się z tego wpisu:
- Podpis u notariusza to jeszcze nie koniec – zabezpiecz się na przyszłość
- Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?
- Kiedy należy go sporządzić?
- Co powinien zawierać?
- Dlaczego musisz go mieć?
Podpis u notariusza to jeszcze nie koniec – zabezpiecz się na przyszłość
Proces sprzedaży czy zakupu mieszkania już prawie za Tobą. Myślisz, że ostatnim krokiem jest wizyta u notariusza i podpisanie aktu? Nic bardziej mylnego. O ile notariusz zagwarantuje Ci, że od strony prawnej spełnione zostały wszystkie formalności, o tyle to Ty musisz postarać się, aby zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość. O czym nie możesz zapomnieć?
Równie ważne jak sama transakcja sprzedaży jest przekazanie nieruchomości do rąk nowego właściciela. Musisz mieć pewność, że zrobisz to właściwie. Myśląc o wszystkim tak, aby w przyszłości nie mieć problemów z dostawcami mediów, niesłusznymi oskarżeniami o wady ukryte nieruchomości czy nieporozumień wynikających z niepełnego wyposażenia.
Aby w pełni zabezpieczyć swoje interesy pamiętaj, by w trakcie przekazania nieruchomości spisać protokół zdawczo-odbiorczy.
Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?
To najważniejszy po akcie notarialnym dokument, który stanowi niejako jego uzupełnienie. O ile w akcie notarialnym znajdują się wszelkie informacje prawne, o tyle w protokole znajdziesz wszystkie istotne informacje techniczne związane z nieruchomością.
Zawiera on dokładny opis nieruchomości w chwili sprzedaży, jej stanu ogólnego, wyposażenia oraz stanu liczników. Jest przydatny do przepisywania umów z dostawcami mediów (tzw. cesji), jak również może stanowić podstawę do roszczeń z tytułu ukrytych wad nieruchomości.
Kiedy należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy?
Jeśli sprzedajesz lub kupujesz mieszkanie, lokal użytkowy, dom, działkę z zabudowaniami – zawsze pamiętaj o protokole zdawczo-odbiorczym. Słowem, jeśli z gruntem związane są jakieś zabudowania, warto dokładnie spisać ich stan.
Zwykle protokół spisuje się w dniu formalnego przekazania kluczy nowemu właścicielowi. Może się to odbyć tuż przed spotkaniem u notariusza, bądź tuż po. Wydanie nieruchomości nie musi nastąpić w dniu podpisania aktu, ale pamiętaj, by wzmianka o tym znalazła się na umowie sprzedaży.
Od strony praktycznej sprzedający i kupujący spotykają się wspólnie na nieruchomości. Dokonują sprawdzenia jej stanu, wszystkie informacje i uwagi zostają zapisane w protokole, który tworzy się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Po inspekcji całej nieruchomości zainteresowani podpisują protokół i tym samym zatwierdzają, że znają stan faktyczny i nie będą w stosunku do siebie domagać się roszczeń w przyszłości. Wtedy też dochodzi do przekazania dokumentacji technicznej związanej z nieruchomością, kompletów kluczy i innych związanych z nią urządzeń.
Protokół potwierdza zatem wydanie nieruchomości do rąk kupującego.
Chcesz pobrać wzór protokołu?
Z naszymi klientami pozostajemy również po wyjściu od notariusza. Dbamy o to, żeby odpowiednio przekazać nieruchomość nowym właścicielom. Tutaj możesz pobrać protokół który używamy w takich sytuacjach.
Co powinien zawierać?
Protokół zdawczo-odbiorczy sporządza się w dwóch egzemplarzach – dla sprzedającego i kupującego. Następnie na każdym egzemplarzu:
- Oznacza się datę i miejsce sporządzenia oraz obecne przy jego podpisywaniu osoby,
- Zawiera dokładny opis nieruchomości wraz z powołaniem się na akt notarialny sprzedaży, na którego podstawie dochodzi do wydania nieruchomości w ręce kupującego, a ponadto miejsce na podpisy stron,
- Następnie szczegółowo opisuje się stan nieruchomości – stan pomieszczeń (ścian, podłóg itp.), ich wyposażenia i ich stopnia zużycia; dodatkowo notuje się wszelkie uwagi, które pojawiają się w trakcie inspekcji,
- Warto jako załącznik dodać fotografie stanu i wyposażenia nieruchomości tak, by nie było niedomówień co do ich opisu,
- Spisuje się dokładnie wszystkie media – stany liczników wraz z ich numerami seryjnymi – stanowi to podstawę rozliczenia rachunków końcowych z dostawcami mediów,
- Odnotowuje się wszystkie przekazywane komplety kluczy wraz z dodatkowymi urządzeniami (np. pilot do bramy garażowej czy wjazdowej itp.),
- Nie należy również zapominać o pomieszczeniach przynależnych (piwnica, komórka), jak również budynkach gospodarczych, one również stanowią część nieruchomości,
- Ponadto zapisuje się dodatkowe ustalenia i warunki, jeśli takowe się pojawią,
- Na koniec warto wymienić przekazaną dokumentację techniczną nieruchomości (np. projekt, karty gwarancyjne, instrukcje urządzeń itp.).
Końcowe podpisy stron pod takim protokołem zaświadczają, iż w chwili jego sporządzenia strony zaakceptowały stan nieruchomości i nie zgłaszają wad ukrytych.
Dlaczego musisz go mieć?
Dla sprzedającego stanowi podstawę do rozliczenia końcowych rachunków, dowód na przekazanie nieruchomości w stanie znanym kupującemu, a co za tym idzie gwarancję rozliczenia nieruchomości w każdym aspekcie.
Dla kupującego stanowi zaś zabezpieczenie przed wezwaniami do zaległych opłat, możliwość przejęcia nieruchomości bez oczekiwania na nowe liczniki, czy też potwierdzenie jej stanu ogólnego i wyposażenia.
Można powiedzieć, że spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego to już ostatni krok procesu sprzedaży czy zakupu nieruchomości. Jednak jest to krok, którego nie możesz pominąć.
Aby mieć pewność, że nie zapomnisz o żadnym istotnym elemencie skorzystaj z naszego wzoru protokołu zdawczo-odbiorczego.
Jeśli jednak wciąż obawiasz się czy samodzielnie poprawnie przeprowadzisz proces wydania nieruchomości, zgłoś się do nas a na pewno Ci w tym pomożemy. Nasze doświadczenie zagwarantuje, że będziesz spać spokojnie.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi wpisami na naszym BLOGU