Koniec z biurokracją, nadinterpretacją niektórych przepisów, długimi czasami oczekiwania na decyzje. Już w pierwszej połowie 2020 roku zostaną wprowadzone zmiany wynikające z najnowszej nowelizacji przepisów Prawa budowlanego.
Projekt zmian w obecnym brzmieniu powstał z myślą o usprawnieniu procesu inwestycyjno-budowlanego poprzez ograniczenie biurokracji czy ujednolicenie interpretacji niejasnych przepisów. Ponadto zmiany w zakresie legalizacji niektórych samowoli budowlanych, zaostrzenie przepisów pożarowych oraz promowanie podłączenia do miejskich sieci ciepłowniczych to kilka z najważniejszych zmian, które wkrótce będą obowiązywały.
Planujesz budowę własnego domu
...ale odstrasza Cię wizja mnóstwa dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę?
Po wejściu w życie nowych przepisów procedura uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia będzie prostsza. Wymagana będzie mniejsza ilość koniecznych do złożenia wniosku dokumentów. Sam projekt budowlany po zmianach też przybiera nową postać złożoną z trzech części:
-
projekt zagospodarowania działki lub terenu (obejmujący usytuowanie, układ komunikacyjny, informację o obszarze oddziaływania obiektu),
-
projekt architektoniczno-budowlany (zawierający układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe),
-
projekt techniczny (dotyczący opisu konstrukcji, instalacji, charakterystyki energetycznej).
Kluczowymi elementami wniosku będą jedynie dwie jego części: projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany bez projektu technicznego, i je składać będziemy do wniosku w 3 egzemplarzach zamiast jak dotychczas w 4.
Projekt techniczny nie będzie konieczny na etapie uzyskania pozwolenia na budowę, trzeba będzie go jednak złożyć wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo ze zgłoszeniem zakończenia robót.
Wprowadzone zmiany mają skrócić czas oczekiwania na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę bądź przyjęcia zgłoszenia wraz z projektem.
Jesteś inwestorem
...który planuje rozpocząć kolejną inwestycję?
Nowe przepisy uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany. Zarówno na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę (opisane powyżej), ale także znacznie ułatwią ustalenie jakie roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę, a dla jakich robót wymagane jest tylko zgłoszenie. W tym celu w ustawie znalazły się katalogi robót budowlanych, które zostały zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Przykładowo pozwolenie nie będzie wymagane do budowy przydomowego tarasu czy instalacji gazowej zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Opracowano również katalog obiektów, których budowa wiąże się ze zgłoszeniem do organu architektoniczno-budowlanego.
Ujednolicenie interpretacji prawa budowlanego z pewnością korzystnie wpłynie na stabilność podejmowanych i wydawanych decyzji.
Ponadto wprowadzone zostaną kary pieniężne dla przedsiębiorców, którzy zarządzają sieciami technicznymi i opóźniają wydanie warunków przyłączenia tym samym opóźniając cały proces inwestycyjno-budowlany. A dodatkowo przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne nie będą mogły pobierać opłat za wydanie warunków przyłączenia do sieci.
Chcesz sprzedać nieruchomość
...ale wiesz, że znajdujący się na niej budynek to tzw. "samowola budowlana" dziadka i nie wiesz czy możesz ją zalegalizować?
I w tym przypadku ustawodawca ułatwił procedurę legalizacji samowoli budowlanej, która ma co najmniej 20 lat. Procedura będzie przeprowadzana bezpłatnie pod warunkiem przedstawienia ekspertyzy technicznej, która potwierdzi możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz dołączenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, a także oświadczenia o terminie zakończenia budowy oraz o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Takie podejście w znacznej mierze pozwoli na prawną regulację nieruchomości, które z uwagi na zawiłości procedur i obawy właścicieli co do możliwości ich legalizacji w obecnej chwili wyłączone są z obrotu na rynku nieruchomości.
Boisz się sąsiedzkiej batalii w sądzie
...i podważenia swojego pozwolenia na budowę lub użytkowanie po latach od jego uzyskania?
Po wejściu w życie nowych przepisów obowiązywać będzie graniczny termin 5 lat na stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji pozwolenia na użytkowanie. Liczony on będzie od daty doręczenia lub ogłoszenia decyzji i po jego upływie niemożliwe będzie jej podważenie. Do tej pory nieważność decyzji można było uzyskać nawet po wielu latach od budowy czy użytkowania budynku.
Budujesz nowy dom lub remontujesz stary
...jednak musisz postarać się o pozwolenie na budowę? Zastanawiasz się nad źródłem ogrzewania w Twojej inwestycji?
Po wejściu w życie nowych przepisów projektanci będą zobligowani do sprawdzenia, czy istnieje możliwość podłączenia inwestycji do sieci ciepłowniczej. Jeśli tak, podłączenie będzie obowiązkowe, chyba że postanowisz w swoim budynku zainstalować ekologiczne źródła ciepła (o określonych parametrach, np. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i inne). Zmiana przepisów ma poprawić jakość powietrza w miastach poprzez wykorzystanie bardziej ekologicznego ciepła sieciowego lub alternatywnego ekologicznego źródła ogrzewania.
Planujesz zmianę użytkowania swojego lokalu
...która może mieć wpływa na bezpieczeństwo pożarowe?
Nowe przepisy nałożą na Ciebie obowiązek zlecenia ekspertyzy dotyczącej zabezpieczeń pożarowych. Zatem jeśli chcesz przekształcić lokal, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, najpierw musisz zadbać o zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego.
Opisane zmiany mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli w drugiej połowie 2020 roku.
Bądź na bieżąco, czytaj naszego BLOGa.